کل ویدئوها تاکنون: ۲۳۶۵۳۷۹ ویدئو

گشت و گذار در برلین

برلین (به آلمانی: Berlin) (دربارهٔ این پرونده آوا راهنما·اطلاعات) یا برلن[2] پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در این کشور است و در کل اتحادیه اروپا بعد از خروج بریتانیا مقام اول را دارد.

برلین همچنین یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از ایالت‌های شانزده‌گانه آلمان نیز به‌شمار می‌آید.

مساحت آن 899 کیلومتر مربع است و این شهر 38 کیلومتر از شمال به جنوب و 45کیلومتر از شرق به غرب امتداد یافته‌است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 34متر ثبت شده بلندترین ارتفاع (115متر) به دو تپه مصنوعی توفلسبرگ و ماگلبرگ مربوط می‌شود.

برلین، بزرگ‌ترین و از نظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است.

این شهر در شمال شرقی آلمان، درکناره رودهای اشپغه و هاول و مرکز متروپل برلین-براندنبورگ واقع شده که در نزدیک به شش میلیون جمعیت با بیش از 180 ملیت را در خود جا داده‌است.

یک سوم شهر برلین از جنگل، پارک، باغ، رود، کانال و دریاچه تشکیل شده‌است.

اسناد اولیه قرن سیزدهم میلادی نشان می‌دهد که این شهر از مراکز مهم راه‌های اصلی تجارت در اروپا بوده‌است.

برلین در طول تاریخ بارها پایتخت بوده‌است؛ پایتخت ماربرید براندنبورگ (1417–1701)، پادشاهی پروس (1701–1918)، امپراتوری آلمان (1871–1918)، جمهوری وایمار (1919–1933)، رایش سوم (1933–1945). این شهر همچنین در دهه 1920 سومین شهر بزرگ دنیا به‌شمار می‌رفته‌است.

برلین پس از سقوط رایش سوم به دست نیروهای شوروی و پایان جنگ جهانی دوم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد، که آلمان شرقی آن را پایتخت خود برگزید و پس از چندی با احداث دیواری ارتباط شرق و غرب این شهر را با هم قطع کرد.

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر، برلین را به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل کرده‌است. برلین در سده 18 میلادی، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری بود. امروز نیز برلین، یکی از شهرهای مهم اروپاست.